Dostępność na stronach WWW
Wymiernymi efektami projektu w zadaniu były m.in.:
- Zrealizowanie przeglądu stron WWW i podjęcie działań zmierzających do wdrożenia (poza projektem) nowego systemu zarządzania treściami -> planowany start w 2024/2025 roku;
- Zapewnienie dostępności komunikacyjnej na poziomie rekrutacji -> możliwość zgłaszania potrzeb i wsparcia już na poziomie wypełniania wniosku rekrutacyjnego:
- Wdrożenie modułu Podań w systemie USOS. Dzięki temu wszyscy studenci, w tym studenci ze szczególnymi potrzebami mają możliwość załatwienia wielu spraw bez potrzeby osobistego pojawienia się w Dziekanacie:
Instrukcja CNT: Podania w systemie USOS
Studenci z niepełnosprawnością poszukują niezbędnych informacji przede wszystkim w przestrzeni Internetowej. Dotyczy to zarówno stron WWW, jak też profili w mediach społecznościowych. Jednakże zgłaszają liczne problemy dot. jakości zamieszczanych komunikatów. Są to zarówno kwestie techniczne (np. nieczytelna czcionka, brak znaczników w obrazkach), jak też kwestie językowe (np. zarówno zbyt długie komunikaty, jak też zbyt krótkie, ale za to wyposażone w znaczną liczbę emoticonów, przez co dla osób niewidomych, korzystających z popularnych „czytaczy” poruszanie się po stronie stanowi realne wyzwanie). Co istotne, Uniwersytet Opolski spełnia kryteria dostępności w standardzie WCAG2.0, ale wyzwaniem, realizowanym w ramach zadania V będą działania służące poprawie dostępności w przestrzeni internetowej, nie tylko w oparciu o strony WWW pozostające w domenie publicznej uni.opole.pl. Wymogi dostępności powinny być rozpatrywane również pod kątem sposobu formułowania komunikatów oraz konkretnych potrzeb odbiorców tychże komunikatów.
Dlatego też niezbędne do realizacji zadania jest zaangażowanie pracowników z 3 różnych struktur: 2 osoby z Centrum Informatycznego (wsparcie techniczne); 2 osoby z Biura Marketingu i Public Relations (wsparcie merytoryczne w zakresie tworzenia i zarządzania informacjami) oraz 2 osoby z Biura Osób Niepełnosprawnych (wsparcie merytoryczne w zakresie dostępności informacji w perspektywie osób z niepełnosprawnościami). Ich wiedza i posiadane umiejętności będą się wzajemnie uzupełniać, co umożliwi uzyskanie efektu synergii.
Zespół:
- Jarosław Kata (do marca 2021)
- Maciej Kochański
- Joanna Mentel
- Tomasz Paradowski
- Jacek Złoty