Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego
Utworzenie Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego umożliwi poszerzenie dotychczas realizowanego spektrum usług wsparcia z zakresu problemów mentalnych i psychicznych. Uniwersytet Opolski, dzięki pomocy Centrum Terapii Nerwic w Mosznej oraz Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego w Opolu, umożliwiał zasięgnięcie porady specjalistów, ale odbywało się to przede wszystkim w momentach kryzysowych. Nie było natomiast możliwości realizacji programów konsultacji stałej i programów profilaktycznych. Z przeprowadzonej diagnozy sytuacji (m.in. w zakresie opinii studentów oraz pracowników, zrealizowanych w formie ankiet i wywiadów) jasno wynika, iż utworzenie CWPT umożliwi uczelni wdrożenie systemu wsparcia, w którym studenci i pracownicy będą mieli realną możliwość otrzymania pomocy w odpowiedniej formie.
Liczba stworzonych etatów (dwa) umożliwi zabezpieczenie wsparcia psychologiczno-terapeutycznego na odpowiednio wysokim poziomie. Centrum będzie realizowało wsparcie m.in. za pomocą indywidualnych konsultacji, które będą odbywać się w tygodniach zajęć oraz zapewniona zostanie komunikacja elektroniczna w sytuacjach kryzysowych.
Należy pamiętać, iż najczęściej studenci zgłaszają pojawienie się: stanów lękowych, depresji, nawrotów chorób, powracające zaburzenia nastroju, ale coraz częściej pojawiają się również kłopoty osobiste. Pracownicy BON UO zwracają uwagę na pogłębiające się problemy studentów dotyczące relacji społecznych i zwiększonego poziomu stresu, wynikającego z nowej sytuacji edukacyjnej (m.in. zmniejszone natężenie kontaktów z rodzicami / opiekunami, odejście od edukacji wspierającej, wzrastające wymagania prowadzących). Z drugiej strony, studenci i pracownicy (wciąż) obawiają się stygmatyzacji i potencjalnych problemów w grupie. Dlatego też stworzenie profesjonalnego Centrum, gdzie pomoc będzie oferowana na różnych poziomach wsparcia (doraźnie, systemowo, ale również profilaktycznie i diagnostycznie) jest niezbędne.
W związku z ostatnimi wydarzeniami (okres zamknięcia uczelni COVID-19 i wzrost potrzeb wsparcia psychologicznego) UO uruchomił konsultacje z psychologami w formie telefonicznej, ale widać wyraźnie, że stworzenie systemowego wsparcia jest konieczne i niezbędne również, by przygotować uczelnię na kolejne okresy zamknięcia.
Więcej informacji: